Smidt Múzeum

Egy szenvedélyes gyűjtő páratlan kincsei

A történelmi belváros utcáin sétálva érdemes felkeresni Szombathely egyik legkülönlegesebb és legszemélyesebb kiállítását. A 2019-ben felújított és egy modern fogadószárnnyal bővült műemléképület nem egy hagyományos tárlatnak ad otthont. A Smidt Múzeum egyetlen ember, doktor Smidt Lajos egykori sebész főorvos lenyűgöző életművét és a múlt emlékei iránti végtelen rajongását tárja a látogatók elé.

Orvosi hivatás és a múlt iránti rajongás

Az alapító 1933-tól dolgozott a helyi kórházban, és a felelősségteljes orvosi hivatás mellett minden szabadidejét a kulturális értékek megmentésének szentelte. Aktívan részt vett a város szellemi életében, helytörténeti publikációkat írt, sőt álnéven még egy saját verseskötetet is megjelentetett. Évtizedek alatt felépített, felbecsülhetetlen értékű magángyűjteményét végül nagylelkűen a városnak és a megyének adományozta, a nevét viselő múzeum kincseit pedig egészen élete végéig fáradhatatlanul gondozta.

Történelmi relikviák és az ikonikus sárga villamos

A kiállítóterekben a helytörténeti érdekességek mellett olyan páratlan, máshol nem látható relikviákkal találkozhatunk, amelyek a magyar történelem és művészet legnagyobb alakjaihoz köthetők. A vitrinekben többek között Széchenyi István, Deák Ferenc, Jókai Mór, Zichy Mihály és Liszt Ferenc személyes hagyatékából származó ritkaságokat csodálhatunk meg. A múzeum belső udvara egy további meglepetést is tartogat a vendégek számára: itt állították ki azt a gyönyörűen restaurált békebeli villamost, amely közel nyolc évtizeden keresztül szállította a szombathelyi utasokat.

 

Foglaljon szobát webes felületünkön!